Sadnice niskih četinara
Reč je o patuljastim spororastućim vrstama koje su idealne za rešavanje malih prostora: žardinjera, alpinuma, fontana, detalja, kamenjara. Imaju plitak korenov sistem i ne zahtevaju posebne uslove.Veoma su zahvalni za orezivanje jer im je s vremena na vreme potrebna mala korekcija rezanjem. Prilikom sadnje potrebno je u sadnu jamu dodati djubrivo organskog porekla, a kasnije redovno okopavati i čankovati. Dobar rezultat se postiže malčiranjem korom četinara koju rasadnik Marković nudi u crvenoj boji.
Malčiranjem dobijamo efekat čiste površine, biljke duže drže vlagu, sprečava se pojava korova koji dodatno iscrpljuje biljku i na kraju se malč raspada i hrani biljku.
Rasadnik Marković nudi niske četinare u raznim formama, oblicima i koloritu. Niski četinari su veoma otporni na hladne zimske temperature, kao i na vrela leta. Obzirom na plići korenov sistem sade se u plićim sadnim jamama, ali se pri sadnji mora povesti računa o adekvatnoj količini organskog đubriva, kako bi usled kontinuiranog zalivanja i spiranja hranljivih materija u donje slojeve ostalo dovoljno đubriva za rast i razvoj.
Ove četinare najčešće koristimo za rešavanje malih prostora zbog njihovog malog korenovog sistema koji u daljem razvoju ne raste mnogo. Pri presađivanju niskih četinara, obzirom da se često sade u grupi, kada stalnim ponavljanjem u sadnji želimo da stavimo akcenat na jednu celinu moramo voditi računa o krajnjem porastu biljke. Na taj način izbegavamo da u doglednom vremenskom periodu imamo biljke koje guše jedna drugu, onemogućavajući tako dalji rast.
Niski četinari su idealni za kombinacije sa perenama, topijarnim formama srednjih četinara, ružama stablašicama, kuglastim formama nižih i srednjih lišćara, patuljastim do srednjim formama žalosnih lišćara, crvenim formama japanskog javora. U kompozicijama često zauzimaju drugo mesto ispred nižih poleglih četinara, ili trajnica (perena ).